А.Чайковський.
Коротко про митця. А."За сестрою". Відтворення історичних подій з позиції гуманізму.
Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті
Мета: ознайомити учнів із
життєвим і творчим шляхом письменника; опрацювати зміст повісті; аналізувати
вчинки героїв та визначити жанрові ознаки твору; розвивати вміння обстоювати
власну думку; виховувати в учнів
загальнолюдські цінності: патріотизм, любов до рідної землі.
Обладнання: текст повісті; картки для групової роботи; портрети та репродукції картин;
музика (Козацький марш» та « Наливайте,браття»); мультимедійна дошка.
Епіграфи:
Без минулого немає майбутнього славного.
О.Довженко
Тільки тим історія належuть,
Хто сьогодні бореться й живе.
В. Симоненко
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент.
1. Мотивація навчальної діяльності ( Звучить “Наливайте,браття”, слайди № 19-34 )
Учитель. Під звуки цього бадьорого козацького маршу, споглядаючи світлини, згадаймо
ті далекі, але славні та водночас трагічні для України часи, коли козацька
звитяга гриміла, а лицарські чесноти та оборона краю були обов'язком кожного . (Стук у двері.)
- До нас на урок проситься гість. Але він зайде тільки тоді, коли ви
відгадаєте, хто це.
1.Він дуже сміливий,врятував свою
сестру з полону.
2.. «Він ходив з хлопцями
колядувати, ковзався на санках, а тепер і не знає, коли свята.
3.«Був тямущий, і татари не могли
надивуватись ... »
Правильно. Це Павлусь. Запрошуємо гостя до класу. (Заходить одягнутий козаком
учень.)
Зустріч з романтичним
героєм.
У . Зараз ми дещо запитаємо у нього.
- Павле! А чому ти вирішив стати козаком?
Па вл ус ь. А як інакше? Усі в нашій родині козаками були! То невже я
гірший? Мене дідусь всього козацького ремесла навчив, а я навчив сестру.
У . Як ти зумів втекти від Сулеймана?
Павлусь. Я довго і повільно готувався до втечі. Був слухняним, всім служив охоче,
тому ніхто й не запідозрив, що я збираюся втекти.
У . Чи було тобі страшно?
Павлусь. Було. Коли татари напали на село. Я думав собі про таких, що їх
ніхто перемог и не зможе.
У . Ти змінив свою думку?
Павлусь. То не я змінив. Мене земляк Остап навчив. Він сказав, що з
татарами треба хитрувати, низько кланятись, вдавати покірного. Тому я дійсно
думаю, що де не можна взяти силою, треба брати розумом.
У . Про що ти мрієш?
Павлусь. Мрію про те, аби стати славним козаком, коли підросту.
У . А ти не хотів лишитися у татар?
Павлусь. Та Боже борони! Я думав повернутися до татар з козаками, як
виросту. Помститися за сестру, за маму, за дідуся, за всі кривди нашого народу. ..
Учитель. Отже, діти,сьогодні ми
поговоримо про ті славні і трагічні часи. Тема нашого уроку така: А.Чайковський
‘’За сестрою.’’(записи в зошити, демонстрація Слайду № 3 ),після сьогоднішнього уроку ви будете
знати і вміти ( Слайд № 4 ). Подивіться ще раз на світлини, де
зображені козаки (Слайд № 21 ),
зверніть увагу на портрет А. Чайковського на дошці і в підручнику. (Слайд
№ 5
)
- Чи погоджуєтеся ви із
думкою про те, що навіть у рисах митця є щось козацьке? (Відповіді учнів.)
- Ви все правильно сказали. А давайте дізнаємось про нього більше. Допоможе
нам у цьому наш літературознавець.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Короткий огляд
творчої спадщини А. Чайковського Слухаємо розповідь літературознавця. ( Слайди
№ 6-15 )
Літературознавець.
Андрій Чайковський належить до тих письменників, чиї твори повернулися до
українського читача лише після проголошення Україною незалежності 1991 року.
Причиною тривалого замовчування творчості цього митця стали його
історико-патріотичні твори.
Народився А. Чайковський у травні 1857 р. в місті Самборі на Львівщині в
сім'ї урядовця. Дуже рано став сиротою, тому жив у родичів. Вихованням і
початковим навчанням онука спочатку займалася бабуся. Вона навчила його читати
й писати, під її керівництвом хлопець
опанував польський буквар. Потім його вчив сільський учитель-дяк. Згодом
Андрій Якович став учнем Самбірської гімназії. До гімназистів-українців
учителі ставилися упереджено, а мову українську та літературу зневажали. Тому Чайковський з друзями організували
таємний український гурток.
Гімназію закінчив у 1877 р. і вступив на
філософський факультет Львівського університету. Провчився всього , бо не мав чим
заплатити за навчання. Далі служба в армії, а потім письменник повернувся до
університету, але вже на юридичний факультет.
Мене вразило те, що на навчання Андрій Якович заробляв приватними уроками
та працею у товаристві «Просвіта». Але знову довелось робити перерву у навчанні,
бо його призвали в австрійську армію і відправили придушувати повстання в
Боснії. На основі того, що він побачив і пережив, написав книгу «Спомини
з-перед десяти літ» ..
Коли повернувся з війни, влаштувався адвокатом у Львові. Потім переїхав на
Тернопільщину, у Бережани, де відкрив адвокатську контору. Хочу підкреслити,
що він брався за безнадійні справи, рятував
десятки селян від тюрми та штрафів. Його навіть звали «хлопським
адвокатом».
Адвокатство займало дуже багато часу, але, крім того, він вів громадську
роботу в Українськім педтоваристві, працював
у «Просвіті», організував хор, сам грав ролі і декламував.
І це ще не все. Вже в той
час вийшли друком його твори, письменник став відомим . Багато творів були нaписані на основі судових процесів, але
найбільше він прагнув написати про минуле України. Тому А. Чайковський
починає вивчати історичні праці.
Найбільшу славу йому принесли книги про козаччину. Вся Україна зачитувалась
його творами: «Олюнька», «В чужому гнізді», «3а сестрою», «Козацька помста»,
«Богданко», «Сонце заходить».
Чайковський пишався тим, що був земляком славного гетьмана Сагайдачного,
тому взявся за роман «Сагайдачний» і видав 3 книги. Його твори читали не
тільки в Україні, але й у США, Канаді,
Польщі, Чехословач- чині, Австралії. Помер
письменник 1935 р., а 1939 р. його твори були заборонені. Хочу завершити словами про те, що все життя
Чайковський мріяв про незалежну Україну.
Учитель. Як бачимо, А. Чайковський дуже наполегливо вивчав праці Грушевського та
інші історичні джерела, щоб мати правдиві уявлення про козацькі часи.
Він ставив перед собою високу мету, яка залишилась актуальною й у наш час,
автор хотів розбудити національну
свідомість, воскресити історичну пам'ять
у козацьких нащадків. Він писав:
«Я поклав за ціль мого життя переповісти історію козацького періоду і тим самим заповнити
прогалинку в нащій літературі, бо до цього часу мало хто до того брався. А праця така вимагає багато
труду. .. ».
Якщо ви уважно слухали розповідь літературознавця, то зможете відповісти на
запитання «Чому твори А. Чайковського були заборонені?» (Відповіді учнів.)
- Яку мету письменник ставив перед собою? (пробудити
національну пам'ять )
А що ж то за народ ті козаки?
2.
Історична довідка про Запорозьку Січ.(Слайд № 17 )
І стор и к. Січ - то простора площа на острові Хортиця . Довкола площі були побудовані
хатки, так звані «коші або «курені». Посередині січі стояла невелика церкв Св.
Покрови, знадвору дуже скромна, а всередині повна золота й срібла, бо козаки
були дуже побожні й дуже дбали про свою церкву.
На Січі суворо дотримувались звичаїв, а хто хотів стати козаком, мусив 3
роки служити в старого козака за джуру. Коли ж молодик умів орудувати зброєю,то
сам, ставав козаком і теж отримував зброю: рушницю, шаблю, спис, лук і стріли.
Жінок на Січі не було. 3а це карали на смерть. Якщо козак був одруженим, то жінка й діти жили десь на
селі. Там само жив і козак, як це було війни.
Січове військо ділилося на полки по 500 людей. Січчю командував кошовий
(його звали батьком-кошовим), якого вибирали на
спільній раді.
Під час бою у козаків була своя тактика: невеликий кінний загін удавав,
ніби він тікає, а насправді заманював у такий спосіб ворога у пастку, після
цього з двох флангів била піхота, і битва завершувалася перемогою козаків. Коли
нападали вороги у степу, то козаки колом складали вози, обкопували валом й
оборонялися. Ворог не міг здобуги тої твердині.
Славне козацьке - запорізьке військо жило так від1500 до майже 1800 року. 300 літ обороняло Україну від ворогів. Відвага й хоробрість козаків були відомі
всій Європі.
Учитель.На сьогодні,діти,ви прочитали твір,у
якому розповідається про той славний і досить трагічний період в історії
України . Пригадаймо, що вам відомо про історичну добу, описану у творі? Про напади татар
на українські землі? ( Слайд № 18 )
Українська
шляхта, яка протягом кількох століть зі зброєю в руках боронила рідну землю від
зазіхань володарів-чужинців, поступово втрачала силу. Беззахисною опинилася
Україна перед небезпекою, що загрожувала з півдня. Тут, у Причорноморських
степах, після розпаду Золотої Орди почувалися господарями татари. З теренів
їхньої держави – Кримського ханства – на українські землі щороку, а то й кілька
разів на рік, відбувалися набіги, які стали дошкульнішими відтоді, відколи
Кримське ханство потрапило в залежність до Туреччини (Османської імперії) – чи
не наймогутнішої тогочасної держави. Сталося це 1478 року.
Ординці
плюндрували й нищили все на своєму шляху, залишаючи по собі пустку. Грабували,
а потім підпалювали міста й села. Чоловіків, жінок, хлопчиків, дівчат забирали
в полон, а тих, хто чинив опір, убивали. Гіркою була подальша доля бранців.
Вони втрачали все: дім, сім’ю, навіть власне ім’я. Їх таврували, як худобу,
давали принизливі прізвиська, примушували приймати мусульманство. Ясир (так
турки називали полонених) потрапляв на невільницькі ринки в міста Османської
імперії.
Опинившись у
рабстві, невільники були приречені. Найчастіше їх чекала виснажлива праця на
земляних та будівельних роботах. Козаки зазвичай ставали гребцями на турецьких
галерах-каторгах. Жінки та дівчата потрапляли до гаремів. Хлопчиків-підлітків
здавали до султанської гвардії, де з них виховували відданих захисників
султанського престолу – яничарів, що відзначалися особливою жорстокістю.
Про долю
невільників з глибоким співчуттям співали кобзарі в піснях та думах.
3. Опрацювання
літературознавчих тepмінів
Учитель. Дійсно, багато митців намагалися відродити національну пам'ять, вплинути
на своїх сучасників, змальовуючи яскраві приклади мужності, відваги,
волелюбності і патріотизму наших предків. А ви вивчали такі твори? (Відповіді
учнів.)
1) Давайте пригадаємо, що таке повість.
2) Чим відрізняється повість від оповідання?
Дошка з новим матеріалом: ( Слайди № 35,36 )
Сьогодні ми розпочнемо знайомство із ще однією повістю -
героїко-романтичною. (На екрані висвітлюється визначення.)
Героїко-романтична повість - це епічний твір середнього розміру, в якому
ідеальний, духовно багатий герой (чи кілька героїв) намагається вступити у боротьбу за справедливість, правду і
прагне це довести на прикладі конкретних вчинків та справ.
Романтичний герой - це непересічна особистість, яка діє в незвичайних
обставинах; героєві властиві яскраві почуття, безстрашність, гостра реакція на
спричинену кривду. (Слайд 37)
Учитель. Удома ви прочитали твір. Як ви вважаєте, кого можна назвати романтичним
героєм? (Відповіді учнів.)
Учитель. Хто з персонажів повісті «За сестрою», крім Павлуся, теж має риси
романтичноro героя? (Відповіді учнів.)
4.З’ясування змісту оповідання.(Слайд № 38 )
Про що ж
розповідається у творі А.Чайковського “За сестрою”? Спробуйте, будь
ласка, сказати це одним реченням чи
словосполученням.
· Про напади
татар на українські землі.
· Про життя
українців у неволі.
· Про
мужнього хлопчика Павлуся, який докладає усіх зусиль, аби визволити свою сестру
з татарського полону.
· Про
славних козаків-запорожців.
· Про
зрадників.
5. Заморочки з шапки.
Учитель. А от Павлусь зараз перевірить, як ви засвоїли зміст твору. Він вам
підготував «Заморочки з шапки». (Літературній
герой розносить і пропонує витягнути із козацької шапки питання, які стосуються
змісту твору.)
Бесіда за змістом повісті.
— Розкажіть
про славний козацький рід Судаків.
—
Розшифруйте зміст речення: «Дід учив онука лицарського ремесла».
— Стисло
опишіть нерівну сутичку спасівчан і татар.
— Як удалося
Павлусеві вирватися з ординського полону?
— Як
відбувався двобій Палажки з татарськими наїзниками?
— Що ви
дізналися про життя запорожців?
— За яких
обставин зустрівся головний герой з братом і батьком?
— Якій
благородній меті були підпорядковані вчинки і поведінка хлопця?
— Розкажіть
стисло про пригоди, яких зазнав Павлусь Судак дорогою до Криму.
— Чому
хлопець опинився серед служок багатого кримського купця Сулеймана?
— За що
Сулейманів син Мустафа наказав висікти Павлуся різками?
— Яку пораду
дав юнакові його земляк, татарський бранець Остап Швидкий?
— Яку
історію вигадав Павлусь про долю сина заступника кримського хана?
— Кого, крім
сестри, визволив хлопець з неволі?
— Чим
найбільше схвилювала вас кінцівка повісті?
6.Робота з теорії літератури.
Учитель. Яка, на вашу думку,
тема твору? (Відповіді учнів.)
Учитель. А основна думка? (Відповіді учнів.)
Уч ител ь. А як ви вважаєте,
який з епізодів найкраще відбиває основну ідею повісті?
Уч ител ь. У нас є можливість
перевірити правильність ваших думок.
Слайд № 39,40 (На мультимедійній дошці висвітлюється
тема, ідея, основна думка .)
Тема: відтворення страшних картин поневолення татарськими
загарбниками українського народу; зображення Павлуся, який проявляє неабияку
мужність, наполегливість, старанність, кмітливість для порятування своєї
сестри з татарського полону.
Ідея: уславлення козаків-оборонців рідної землі, Павлуся -
відважного лицаря, їх благородства, відповідальності, мужності; засудження
татар та українців- зрадників.
Основна думка: тільки любов до рідної землі, батьківської домівки,
тільки сила волі, цілеспрямованість, дружня завзятість допоможе подолати
будь-якого ворога заради щастя, радості, миру в кожній українській оселі.
Проблематика повісті:
·
Батьки і діти
·
Життя і смерть
·
Вірність і зрада
·
Добро і зло
·
Щирість і хитрість
·
Радість і трагедія
·
·
Учитель. Діти, а чи зміг би наш романтичний герой
зректися своєї віри і Батьківщини?
(Як про це
сказано у творі, с. 128).
1.
7.Виконання
тестів ( Перевірка слайд № 41 )
8.Рефлексивно-оцінювальний
етап.
«Мікрофон»
- Що ви
взяли для себе з нашого уроку?
- Чи
потрібно було читати цей твір?
- Чому, на вашу думку, повість є актуальною
в наш час?
Інтерактивна вправа “Дружня порада” (Слайд
№ 42 )
9.Оцінювання
учнів
10.Домашнє
завдання (Слайд № 43 )
Обовязкове:
Характеризувати образ Павлуся (Дібрати цитати)
За бажанням:
Намалювати ілюстрацію або створити
кросворд чи ребус.
11.Висновок учителя.(Звучить
‘’Козацький марш’’)
По-різному
складається доля кожного , незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність, благородство
цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших пращурів, а не
перекотиполем чи полин-травою у нашім краї, у нашому домі, у наших сім’ях. Любіть життя!
Нашої заслуги в тім не бачу,
Нашої не знаю в тім вини,
Що козацьку
бунтівливу вдачу
Нам лишили предки з давнини.
Бо коли,закохані в минуле,
Прокуняєм свій великий час,
Наша лінь нікого не розчулить,
Слава –та відмовиться від нас.
Спогади докучливі,як нежить,
Що тій славі принесуть нове ?
Тільки тим історія належить,
Хто сьогодні
бореться й живе.
В.Симоненко
Немає коментарів:
Дописати коментар